A Creative Commons nem egy jogi fogalom, hanem néhány alkotó egyéni, ill. közös kezdeményezése. A CC rendszerben az alkotóknak lehetősége van bizonyos műveik bizonyos felhasználásait szabadon engedélyezni, míg más felhasználásoknál megtartani jogaikat. Mindez azonban ugyanúgy csak a hatályos törvények keretei között történhet. Ez azt jelenti, hogy a Creative Commons-t magukénak valló alkotóknak is pontosan a fentiekhez hasonlóan, hivatalosan, írásban ki kell lépniük minden országban a közös jogkezelés alól. Amennyiben ezt megtették, műveik felhasználásához valóban nem szükséges a közös jogkezelő szervezet engedélye, hanem a saját maguk által meghatározott előírások alapján engedélyezhetik a felhasználást. Az idei évre vonatozóan egyetlen CC jogtulajdonos sem jelezte kilépési szándékát a közös jogkezelés alól.