A jogosítás nem időszakra, hanem hangfelvételek többszörözésére vonatkozik, függetlenül attól, hogy a jogdíj megfizetése milyen formában történik. A CD-k darabonkénti jogosítása esetén értelemszerűen minél több másolt lemezt jogosítunk, annál nagyobb a fizetendő összeg. Egy bizonyos mennyiségű hangfelvétel fölött azonban az összeg megáll, egyfajta „plafon” került beépítésre; a MAHASZ lehetőséget ad, hogy innentől már ne kelljen többet fizetni, bármennyivel is több hangfelvételt jogosítunk. Ezt a „plafont” jelenti az átalánydíj, amihez azonban egy időbeli korlátozás tartozik: az adott naptári év. Mivel a jogosítás a hangfelvételekre vonatkozik, mindegy, hogy ezt a nagyobb mennyiségű (ám többe nem kerülő) másolatot márciusban vagy szeptemberben készítettük. A mennyiség ettől még ugyanannyi, így a fizetendő összeg is ugyanannyi lesz. Olyan esetben, ha csak kevesebb hangfelvételt többszörözünk, érdemesebb lehet a darabonkénti jogosítást, ha pedig kezdőként még csak nagyon kevés a fellépés, az alkalmi jogdíjat választani – és később esetleg áttérni az átalányra.