A hangfelvétel előállítója az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely egy előadás hangjait (vagy más hangokat) első ízben rögzíti. Nem a rögzítés technikai megvalósítja (stúdió), hanem az, aki kezdeményezte a rögzítést, tette meg a szükséges intézkedéseket és állt helyt pénzügyi és jogi értelemben a rögzítés megvalósulása érdekében. Ez lehet egy (kis vagy nagy, hazai vagy nemzetközi) kiadó, és lehet maga a zene elkészítője, producere is.

A hangfelvétel előállítók jogainak egy része kizárólagos engedélyezési jog, más részük díjazás iránti igény. A kizárólagos engedélyezési jog lehetővé teszi, hogy a hangfelvétel előállítója hozzájárulást adjon másnak az általa előállított hangfelvétel felhasználásához, és meghatározza a hozzájárulás megadásának feltételeit, de azt is, hogy a felhasználást megtiltsa. A hangfelvétel előállítók a törvény előírása alapján az engedélyezést közös jogkezelő szervezetük (Magyarországon a MAHASZ) útján végzik. Jogtulajdonosként ők dönthetik el, milyen feltételek mellett, milyen formátumban, milyen díj fejében teszik lehetővé a hangfelvételek többszörözését – hiszen azok az ő tulajdonukat képezik.