A kifejezetten streamelésre kitalált platform, a Twitch elindította DJ programját.
A több millió, elsősorban mainstream zeneszámból álló katalógus mostantól legálisan használható az élő DJ-streamekben. A katalógus kereshető, így a szett előre tervezhető. A bevételmegosztásos modellnek köszönhetően a DJ is tud pénzt keresni a kreatív zenefelhasználással, és a lejátszott dalok jogtulajdonosai is megkapják részesedésüket.
Augusztus 8-án egy globális DJ-fesztivállal ünneplik az új szolgáltatás berobbanását.
Természetesen ez a social media alapú streamközvetítés és a nyilvános előadás (amelyre a DJ-jogdíj biztosít lehetőséget) továbbra is két külön dolog. Az élő streamek azonban immár nemcsak promóciós eszközként, hanem akár keresetkiegészítésként is szolgálhatnak egy DJ karrierjében.
ISMERD MEG A TWITCH DJ PROGRAMOT! →
Az erről szóló Facebook-posztunk kapcsán felmerült egy kérdés, aminek nyomán fontosnak látjuk tisztázni az alábbit:
A posztban használt "nyilvános előadás" egy jogi kifejezés, amely a jelen levő közönség előtt megtartott, tehát a többszörözött (másolt) hangfelvételek "offline" bulin való lejátszásáról szól. A DJ-jogdíj erre a lemezbemutatói tevékenységre jogosít fel.
A zenét tartalmazó online streamelés a "nyilvánossághoz közvetítés" kategóriába tartozik, azon belül is a "push" típusúba, amikor egy szerkesztett tartalom (DJ-szett) hangzik el nem visszanézhető webcast/stream formájában.
(Csak a teljesség kedvéért a "nyilvánossághoz közvetítés" másik típusa a "pull", amikor a felhasználó egy katalógusból választhatja ki, hogy mit és mikor szeretne hallgatni - ilyen "on demand" felhasználás pl. a Spotify.)